جزیره زیبای کیش که در میان آب‌های نیلگون خلیج فارس قرار گرفته و زمانی به آن «قیس» می‌گفتند، حالا چند سالی است که تبدیل به یکی از جذاب‌ترین مقاصد سفر برای گردشگران ایرانی شده است. این جزیره علاوه بر دارا بودن بخش شهری پیشرفته و مدرن، مکان‌هایی تاریخی را هم در خود دارد که تاریخ این جزیره و زندگی مردمان قدیم آن را به تصویر می‌کشد. یکی از این بخش‌های تاریخی «روستای باغو» است. در روستای باغو کیش می‌توانید به بازدید از خانه‌ها، مسجد تاریخی و درختان کهنسالی همچون لور بپردازید و در کنار طبیعت بکر و دست نخورده این روستا و سرسبزی‌های بی‎‌نظیر آن اوقات خوشی را در کنار دوستان و همراهان‌تان سپری کنید.

تاریخچه روستا

ساکنان کیش در گذشته دور در سه منطقه روستایی واقع در بخش‌های جنوب غربی، شرق و شمال شرقی این جزیره زندگی می‌کردند و تنها روستای به جامانده از دوران کهن روستای باغو است که در جنوب غربی جزیره کیش واقع شده و بافت سنتی آن تا به امروز حفظ شده است. روستای باغو یکی از کهن‌ترین روستاهای جزیره کیش است که قدمت آن به دوران حکومت قاجاریان بازمی‌گردد. اسناد متعدد مربوط به این منطقه که از دوره قاجاریه باقی مانده است و همچنین سیاحانی که در این دوره از منطقه دیدن کرده‌اند، گویای آن است که روستای باغو پیش از دوره قاجاریه وجود داشته است.از اماکن جالب این روستا مسجدی است که بر روی دیوار آن سال ۸۸۱ هجری قمری درج شده و گواه قدمت زندگی در این روستای عجیب است.

 جالب است که بدانید در روستای باغو کیش قبرستان ۱۰۰۰ ساله‌ای به چشم می‌خورد که اموات بدون نام و نشان در آنجا دفن می‌شوند که همین مطلب بازدید از این روستای تاریخی را جالب‌تر و هیجان‌انگیزتر می‌کند.

علت نام‌گذاری روستای باغو

علت نام‌گذاری این روستا یعنی همان باغو، به دلیل اینست که از زمان پرتغالی‌ها در کیش، پیرزنی ۱۰۰ ساله به نام ننه باغو در این روستا زندگی می کرده و افسانه‌های جالبی از زندگی خود برای گفتن داشت پس خوب است بدانید که روستای باغو به نام «افسانه  ننه باغو» هم شهرت دارد.

 پوشش گیاهی روستای باغو

در روستای باغو می‌توانید تعداد زیادی از درختان بومی جزیره را مشاهده کنید که مشهورترین آن‌ها درخت کهنسال «لور» است. این درخت از جمله کمیاب‌‌ترین گونه‌های درختی در جهان به شمار می‌رود و از خانواده درخت انجیر است و برگ‌های بیضی شکل دارد. میوه‌های درخت لور قرمز رنگ و اندازه فندق است. علاوه بر کیش در بسیاری از مناطق جنوبی ایران از جمله بوشهر، درخت لور را می‌توان یافت.

در چهارچوب طرح‌‌های زیباسازی جزیره کیش، در سال‌های اخیر پارک دلیران که در حدود ۶۰ هکتار است در منطقه باغو طراحی و ساخته شد و همین باعث شد که امکانات تفریحی و استفاده مناسب از زیبایی‌های طبیعی روستای باغو برای جذب گردشگر افزایش پیدا کند.

 در جزیره کیش تعداد آهوان بسیار زیاد است و به همین دلیل در روستای باغو، آبشخور‌هایی مخصوص آهوان در نظر گرفته شده و همین باعث شده تا تعداد  آهوها در روستای باغو نسبت به دیگر مناطق جزیره بیشتر شود. ساخت آبشخورهای ویژه آهوان در سالهای گذشته در این منطقه سبب حضور بیشتر گله آهوان در این آبادی شده و بر زیبایی‌های طبیعی آن می‌افزاید و با تبدیل شدن این روستا به منطقه ویژه گردشگری، مسافران جزیره کیش همزمان از زیبایی دریا و محیط‌های بکر روستاهای جنوب کشور نیز بهره‌مند خواهند شد.

مسجد تاریخی

روستای باغو یک مسجد تاریخی دارد که از جاذبه‌های گردشگری کیش به شمار می‌رود، نام این مسجد «مسجد النبی» است و در سال ۹۸۱ هجری قمری ساخته شده است. یک چاه آبی قدیمی هم در کنار این مسجد وجود دارد. از آن جایی که مردم ساکن باغو از اهل سنت هستند مسجد تاریخی دارای یک مناره است و حیاط آن را از بیرون به راحتی می‌توان دید، در سفر به کیش حتما از این مسجد دیدن کنید .

ساکنین کنونی روستای باغو

حاصل‌خیزی روستا باغو در بین بومیان این منطقه زبانزد است و گذشته از جمعیت بومی، طایفه‌ای غیر بومی به نام گودار (گودر) در جنوب شرقی این روستا مستقر شده‌اند و حدود ۱۲٪ از کل جمعیت روستا را به خود اختصاص داده‌اند و دارای رنگ پوست تیره و لهجه‌ای خاص هستند. این طایفه، اغلب به کار رامش‌گری، نوازندگی و شکار می‌پردازند.

در حال حاضر روستای تاریخی باغو جز چند خانوار دامدار، سکنه دیگری ندارد. شغل اصلی اهالی روستای باغو دامداری است. بخشی از دام زنده مورد نیاز ساکنان کیش از این روستا فراهم می‌شود و به تازگی نیز اهالی روستا با تولید عسل و فروش آن به کیشوندان و گردشگران کیش، زمینه رونق اقتصادی این روستا را بیش از پیش فراهم کرده‌اند.

بومیان روستای باغو در قسمت ورودی روستا چادرهای سیاه رنگ سنتی را برپا کرده‌اند که گردشگران می‌توانند با توقف در آنجا با پخت نان محلی، غذاهای سنتی، برگزاری جشن‌ها و مراسم سنتی این روستا آشنا شوند و از آن‌ها خرید کنند.

 تفریحات جانبی روستای باغو با پینا

اگر با تور کیش به جزیره زیبای کیش سفر کرده‌اید، در کنار گشت‌و‌گذاری که در سواحل زیبا، بازارها و مراکز خرید شهر رویایی کیش دارید، ساعاتی را از همهمه شهری دور شوید و به روستای باغو کیش که تنها روستای به جامانده از دوران کهن جزیره به شمار می‌رود بروید و از آنجا دیدن کنید .این روستا در جنوب غربی جزیره کیش واقع شده است که بافت سنتی دارد و تا کنون توانسته است اصالت خود را به شکل زیبایی حفظ نماید.

همچنین با استفاده از اپلیکیشن پینا می‌توانید از تفریحات جانبی نزدیک به روستای باغو با قیمت مناسب بهره‌مند شوید و در کنار لذت بردن از این روستای تاریخی تفریحات جذاب دیگری را هم تجربه کنید.

رستوران بام رویایی کیش

رستوران بام رویایی کیش
رستوران بام رویایی کیش

رستوران و کافی شاپ کف شیشه‌ای «بام رویایی کیش» با ارتفاع ۵۰ متر از سطح زمین، در صد متری ساحل واقع شده است. کف شیشه‌ای این رستوران فضایی خاص را برای مشتریان فراهم کرده که این تجربه در کنار صدای دلنشین نواخته شدن پیانو و منظره زیبای دریا حس خوبی را در شما ایجاد می‌کند. به علاوه طراحی رستوران به گونه‌ایست که دید پانورامای فوق‌العاده‌ای از جزیره زیبای کیش و سواحل نیلگون خلیج فارس را به ارمغان آورده است. منوی غذایی این رستوران شامل غذاهای دریایی، ایرانی، فرنگی و همچنین منوی کافی شاپ است.