«کشتی یونانی» در چهارم مرداد ماه سال ۱۳۴۵ در نزدیکی روستای باغو در جزیره کیش هنگامی که به ساحل نزدیک می‌شد در سواحل مرجانی این جزیره به گل نشست و پس از آن دیگر نتوانست هرگز ایران را ترک نماید و اکنون تبدیل به نمادی برای این جزیره شده به طوری که دیدن تصویر آن هر شخصی را به یاد جزیره کیش می‌اندازد. به دلیل آهن موجود در بدنه کشتی ماسه‌های اطراف کشتی نیز به رنگ قرمز در آمده‌اند و غروبی دل‌انگیز و قرمز رنگ را در خاطرتان ثبت می‌کند. در بعضی از روزهای سال با نورپردازی بر روی کشتی که توسط پروژکتور انجام می‌شود نمایی خاص به آن می‌دهند و بیشتر از همیشه آماده عکس انداختن است.

تاریخچه کشتی یونانی

کشتی یونانی در سال ۱۳۲۲ در گلاسکو توسط شرکت ویلیام همیلتون ساخته شد. زمانی که این کشتی ساخته شد وزنی برابر با ۷۰۶۱ تن و طولی ۱۳۶ متری و پهنایی ۱۷.۱ متری داشت. در طول زمان فعالیتش مالکان ایرانی و انگلیسی زیادی داشته است و جالب این جاست که مالک آخر او یک یونانی بود و نام امروزی کشتی به این دلیل کشتی یونانی است. 

اولین مالک این کشتی وزارت حمل و نقل جنگ بریتانیا بوده است و این وزارت مدیریت و سرپرستی کشتی را در سال ۱۹۴۳ به شرکت لاریناگا استیم واگذار کرد و بعد از آن در سال ۱۹۴۵ شرکت هریسون مالک او شد. از سال ۱۹۴۳ تا ۱۹۴۶ کشتی یونانی که امپایر ترومپت نام داشت به دولت آفریقای جنوبی کرایه داده شد. در سال ۱۹۴۶ میلادی بود که شرکت چارنت استیم کشتی را خریداری کرد و اسم کشتی را به نچرالیست تغییر داد و اداره آن را با شرکت هریسون بر عهده گرفت. در سال ۱۹۵۹ شرکت ایرانی Lloyd & co Ltd خرمشهر کشتی را خریداری کرد و نام او را به کوروش پارسی تغییر داد. در سال ۱۹۶۵ خط کشتی‌رانی ایران مالک کشتی یونانی شد و نام آن را به همدان تغییر داد. آخرین مالک کشتی فرانگولیس و کلیافس از یونان بوده‌اند و نام او را به «کولا اف» تغییر دادند. باید به این موضوع اشاره کرد که در طول این زمان مدیریت و سرپرستی کشتی بر عهده شرکت انگلیسی آشورت لندن بوده است.

در ۲۵ جولای سال ۱۹۶۶ این کشتی در قسمت جنوب شرقی جزیره کیش و در خلیج فارس به گل نشست. یک یدک‌کش هلندی به نام «اورینوکو» سعی کرد تا کشتی را از وضعیت به گل نشسته خارج کند ولی موفق به انجامش نشد.

کشتی یونانی در زمان فعالیت در کلاس کشتی‌های باری قرار داشته است. مقدار باری که این کشتی می‌توانسته حمل کند برابر با ۶۶۰۱ تناژ بر روی عرشه ثبت شده است. نیروی محرکه کشتی برابر با ۵۱۰ اسب بخار بوده و پیشرانه آن را ۳ سیلندر موتور بخار دریایی تشکیل می‌داده است. در زمان فعالیت‌های این کشتی حسگر‌هایی مانند یافتن مسیر(GPS) و اکو صدایی درون کشتی تعبیه شده است .

دلیل به گل نشستن کشتی یونانی

دلیل اصلی به گل نشستن این کشتی ۲۳ ساله هنوز هم در هاله ‌ای از ابهام نامشخص مانده است البته روایاتی برای توجیه حادثه بیان می‌شود از قبیل مه آلود بودن هوا و محدودیت دید ناخدا که اسکله را گم کرده، نداشتن هوشیاری عقلانی ناخدا، عشق ناخدا به دختری در روستای باغو که به عنوان یادبود به عمد کشتی را در روستا به گل نشانده! ولی در میان تمام این دلایل گرفتن حق بیمه بیش از دلایل دیگر قابل قبول است. چرا که با خراب شدن کشتی، شرکت انگلیسی بیمه‌کننده مبلغ هنگفتی را به جبران خسارت می‌پردازد. بعد از به گل نشستن کشتی تمام خدمه کشتی را تخلیه می‌کنند و کشتی را به آتش می‌کشند. تلاش‌های زیادی برای بیرون آوردن کشتی از گل در سال‌های اخیر انجام شده ولی همگی با ناکامی مواجه شدند. البته متذکر شویم که تقبل هزینه‌های بیرون آوردنش دلیل اصلی توقف عملیات شد.  به دلیل اینکه امکانات نگهداری از کشتی یونانی در کشور موجود نیست این کشتی تا چند سال آینده به طور کامل غرق خواهد شد.عده‌ای نیز تلاش کردند تا به درون کشتی رفته و اکوسیستم جدیدی که داخل آن ایجاد شده است را دنبال نمایند اما به دلیل اینکه آب‌های کیش به شدت شور هستند موجب فرسایش شدید در فلزات کشتی شده و احتمال ریزش قسمت‌های مختلف آن وجود دارد به همین دلیل ورود به داخل کشتی ممنوع شده است.

تفریحات جانبی کشتی یونانی

آرام گرفتن این کشتی در ساحل بهانه‌ای شد تا این منطقه را به محوطه زیبای گردشگری تبدیل کنند و به لطف حضور این مهمان ناخوانده رونقی بگیرد. شهرداری پارکی را در ساحل احداث کرده که می‌توانید بر روی صندلی‌هایش بنشینید و از تماشای غروب آفتاب پشت این کشتی با نسیم روح‌بخشی که صورتتان را نوازش می‌دهد لذت ببرید.

پارک ساحلی کشتی یونانی در زمینی به مساحت ۶۰هزار مترمربع با امکاناتی چون کافه تریا، رستوران ایرانی و لبنانی، غرفه‌های فروش تنقلات، ایستگاه‌های کرایه اسکیت، دوچرخه و فروش محصولات ورزشی در محیط پیرامون کشتی یونانی احداث شده است. در کنار زیبایی دوچندان کشتی یونانی و تفریحاتی که در محوطه آن در نظر گرفته شده این جاذبه گردشگری زیبای کیش نزدیک دیگر تفریحات هیجان‌انگیز کیش هم هست که با نصب اپلیکیشن پینا و جستجوی آنها در نزدیکی کشتی یونانی می‌توانی از این تفریحات با تخفیف ویژه بهره‌مند شوید.

در ادامه تعدادی از تفریحات نزدیک به کشتی یونانی را معرفی می‌کنیم تا در کنار لذت بردن از عظمت این کشتی دوست‌داشتنی بتوانید تفریحات خاطره‌انگیز دیگری را هم با قیمتی مناسب تجربه کنید:

رستوران بام رویایی کیش

رستوران بام رویایی کیش
رستوران بام رویایی کیش

رستوران و کافی شاپ کف شیشه‌ای «بام رویایی کیش» با ارتفاع ۵۰ متر از سطح زمین، در صد متری ساحل واقع شده است. کف شیشه‌ای این رستوران فضایی خاص را برای مشتریان فراهم کرده که این تجربه در کنار صدای دلنشین نواخته شدن پیانو و منظره زیبای دریا حس خوبی را در شما ایجاد می‌کند. به علاوه طراحی رستوران به گونه‌ایست که دید پانورامای فوق‌العاده‌ای از جزیره زیبای کیش و سواحل نیلگون خلیج فارس را به ارمغان آورده است. منوی غذایی این رستوران شامل غذاهای دریایی، ایرانی، فرنگی و همچنین منوی کافی شاپ است.