از آنجا که ایران در منطقه کم‌باران واقع شده، ایرانیان در گذشته برای ذخیره آب آشامیدنی، اقدام به ساخت آب‌انبار می‌نمودند که در حال حاضر می‌توان بقایای این سازه‌های ارزشمند را در گوشه و کنار سرزمین پهناورمان (به ویژه در نقاط کم‌باران) مشاهده نمود. «آب‌انبار دوقلو کیش» یکی از سازه‌های معماری سنتی ایران به حساب آمده که در سال ۱۳۷۲ جهت ذخیره آب‌های سطحی در اطراف شهر تاریخی حریره احداث شده است. جالب است بدانید این آب انبار بر روی پایه‌های یک آب انبار قدیمی بنا شده و در واقع می‌توان گفت آن آب انبار قدیمی بازسازی شده و به شکل مدرن ساخته شده است. آب انبارها در اصل مکانی حوض مانند و سر‌ پوشیده در زیر زمین هستند. یکی از دلایل محبوبیت این بنا، متفاوت بودن ساختار آن با دیگر بناهای جزیره کیش است که موجب شده نگاه‌های زیادی به آن خیره شود. آب انبار دوقلو کیش دارای دو گنبد و پنج بادگیر بوده که از آن جهت خنک کردن محیط و آب استفاده می‌کردند. زمانی که شما برای اولین بار نگاهتان به آب انبار سنتی کیش بیفتد، بدون شک معماری متداول در شهر یزد در ذهنتان تداعی خواهد شد که بسیار دیدنی و تماشایی است.

معماری آب انبار سنتی کیش

در بالای ورودی آب‌انبار کیش پنج بادگیر وجود دارد همچنین روزنه‌هایی ایجاد شده که به جهت متعادل ساختن هوای داخل آب‌انبار در فصول گرم سال در نظر گرفته شده است. این روزنه‌ها به بادگیرها در خنک ساختن فضای داخلی آب‌انبار و آب موجود در مخزن کمک می‌نمودند که در حال حاضر به دلیل آن که دیگر آبی در آب‌انبار وجود ندارد، این خنکی کمتر احساس می‌شود. لازم است بدانید شیوه کار این بادگیر به گونه‌ای است که هوا از یک طرف وارد آب انبار شده و بعد از داخل شدن به برج، به قسمت پایینی انتقال داده می‌شود سپس بعد از برخورد با آب و خنک کردن آب از سمت دیگر برج خارج می‌شود. بر روی گنبدهای آب‌انبار نیز چند روزنه منظور شده که عمل تهویه هوا را انجام می‌دهند. 

این آب انبار تاریخی خیلی زود با آمدن ساخت و سازهای مدرنی همچون دستگاه‌های آب شیرین‌کن، کاربری خود را در جزیره از دست داد و هم اکنون در جزیره زیبای کیش به عنوان یک آب انبار نمایشی در معرض دید گردشگران کیش قرار گرفته است. بازدید از آب انبار سنتی کیش، این امکان را به گردشگران کیش می‌دهد تا با معماری سنتی و ذوق هنرِ هنرمندان ایرانی و اسلامی آشنایی پیدا کنند و روح و بالندگی این هنر سرزنده و زبان‌زد ایرانی را در آن نظاره کنند. 

تفریحات جانبی آب انبار سنتی کیش

آب انبار پنج بادگیر کیش در نزدیکی مجموعه‌ «درخت سبز» و «شهر باستانی حریره کیش» واقع شده است می‌توانید پس از بازدید از درخت سبز و شهر باستانی حریره کیش با تاکسی یا دوچرخه سری به این آب انبار سنتی شگفت‌انگیز بزنید. همچنین پس از بازدید از این نقاط تاریخی و دوست‌داشتنی کیش می‌توانید از دیگر تفریحات نزدیک به این مجموعه‌ها لذت ببرید. با نصب اپلیکیشن پینا می‌توانید تفریحات جانبی نزدیک به آب انبار سنتی کیش را با تخفیف ویژه و قیمتی مناسب تجربه کنید و یک روز به یاد ماندنی را در جزیره کیش برای خود رقم بزنید.

در ادامه تعدادی از مراکز نزدیک به آب انبار سنتی که تخفیف‌های ویژه‌ای در اپلیکیشین پینا ثبت کرده‌اند را معرفی می‌کنیم:

باشگاه بانجی جامپینگ جاذبه

بانجی جامپینگ جاذبه کیش
بانجی جامپینگ جاذبه کیش

«مجموعه جاذبه کیش»  در متراژ ۲۰۰۰ متر مربع در کنار شهر زیرزمینی کاریز در مجموعه المپیک کیش واقع شده است. این مجموعه  بلندترین بانجی آسیای غربی است و شامل بانجی جامپینگ ۴۰ متری و ۶۰ متری است. این مجموعه بخش عکاسی و فیلم‌برداری حرفه‌ای، سالن جهت آموزش و تمرین رشته ورزشی تی‌آ‌رایکس، کافی شاپ و رستوران غذای سالم را داراست.

رستوران لور

تخفیف ویژه رستوران لور کیش
رستوران لور کیش

«رستوران لور» یکی از قدیمی‌ترین رستوران‌های کیش است و می‌هوانید در این رستوران غذاهای خانگی تهیه شده توسط آشپزهای خانم‌ باتجربه و مجرب جزیره را تجربه کنید.

فست‌فود زیتون

«فست‌فود زیتون» یکی از فست‌فودهای سیار جزیره کیش است که انواع ساندویچ مانند همبرگر، فلافل و.. را سرو می‌کند.

رستوران شب‌های بندر بومسعود

تخفیف ویژه رستوران شب‌ های بندر بومسعود
رستوران شب های بندر بومسعود

«رستوران شب‌های بندر» با محیطی گرم و صمیمی همراه با منوی غذاهای ایرانی پذیرای شما عزیزان است.

فروشگاه کیش پولیکو

اگر به دنبال خرید هدیه هستید یا به وسایل دکوری علاقه دارید حتما سری به «فروشگاه کیش پولیکو» در بازار هرمز بزنید . مجموعه‌ای بی‌نظیر و متنوع از وسایل دکوری در این فروشگاه منتظر شماست.