چه یک کسب و کار کوچک محلی باشید، چه دپارتمان فروش یک شرکت بزرگ یا یکی از پذیرندگان اپلیکیشن پینا، باید مشتری خود را بهتر بشناسید. زمانی که نوبت به بازاریابی و ارتباط با مشتریان قدیمی و جدید می‌رسد، باید بدانید که بازار هدف شما کیست.

بازار هدف چیست؟

«بازار هدف» به افرادی گفته می‌شود که به محصولات یا خدمات شما علاقه‌مند هستند. این افراد کسانی هستند که با تبلیغات و بازاریابی می‌خواهید به آنها دسترسی پیدا کنید و در تلاش هستید تا بتوانید آنها را به کسب‌وکار خود جذب کنید.

در ادامه چند مثال از شناسایی بازار هدف آورده شده است:

 • بازار هدف یک بوتیک لباس کودکان شامل والدین کودکان و اقوام نزدیک آن کودک است(مثل پدربزرگ و مادربزرگ، عمه، عمو، دایی و…)
 • یک مارک لوکس تزئینات پنجره ممکن است بازار هدف‌اش را زنانی ۳۵ تا ۶۵ ساله با درآمد خانوار سالانه ۱۰۰۰۰۰ دلار یا بالاتر تعریف کند.
 • بازار هدف یک مینی گلف محلی، نوجوانان و خانواده‌هایی در شعاع ۲۰ مایلی آن مرکز است.

این مثال‌ها نکات مهمی را درمورد انتخاب بازار هدف نشان می‌دهد. اولا، بیشتر کسب‌وکارها یک بازار هدف اصلی دارند که می‌تواند به دسته‌بندی‌های متفاوتی تقسیم شوند. نحوه فروش و جذب هرکدام از این دسته‌بندی‌ها با هم متفاوت است پس باید برای هرکدام از این دسته‌بندی‌ها یک شیوه تبلیغات منحصر به فرد داشته باشید. در مثال بوتیک لباس کودکان، مخاطب اصلی والدین هستند اما این بوتیک ممکن است برای مخاطبان ثانویه که از کالاهای بوتیک به عنوان هدیه برای کودکان خرید می‌کنند هم جالب باشد.

دوما، شما می‌توانید بازار هدف خود را از طیف گسترده‌ای انتخاب کنید. انتخاب یک ویژگی خاص خوب است زیرا به شما برای انتخاب بهترین روش برای جذب مخاطب کمک می‌کند اما این کار باعث محدود کردن مخاطبان می‌شود. یکی از این ویژگی‌ها سن است، اکثر مارک‌ها نمی‌توانند در فروش یک محصول فقط به افراد ۳۳ ساله موفق شوند.

ویژگی‌هایی که برای تعریف بازار هدف مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل موارد زیر است:

 • جغرافیا
 • سن
 • جنسیت
 • میزان درآمد
 • شغل
 • وضعیت مسکن
 • شرابط خانوادگی
 • علایق و سرگرمی‌ها

چرا شناخت بازار هدف بسیار مهم است؟

تبلیغات و بازاریابی هزینه‌بر هستند. شما (یا کارمندی که وظیفه تبلیغات برای کسب‌وکار شما را به عهده دارد) زمان زیادی برای طراحی تبلیغات و بازاریابی صرف می‌کنید و اگر تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی را اجرا می‌کنید، این فرصت را دارید که پیشنهاد خود را در مقابل مخاطبان ارائه دهید. اگر تبلیغ شما برای مخاطبان اشتباهی فرستاده شود تمام وقت و هزینه‌ای که کرده‌اید به باد می‌رود زیرا افرادی که جزو بازار هدف شما نیستند به احتمال کمتری جزو مشتریان شما می‌شود.

زمانی که بازار هدف خود را شناسایی کردید می‌توانید راه‌های زیر را پیش بگیرید:

 • کمپین تبلیغاتی تعریف کنید تا بتوانید مشتریان مورد نظرتان را جذب کنید. کمپین‌ّهای تبلیغاتی آنلاین با ویژگی‌هایی که پیشتر گفتیم از جمله علایق و سرگرمی‌ها می‌تواند موثر باشد. اما تا زمانی که مخاطب مورد نظرتان را پیدا نکنید نمی‌توانید کمپین تبلیغاتی موثری طراحی کنید.
 • اگر بازار هدف خود را بشناسید می‌توانید درمورد محصولات، خدمات و پیشنهادهای جدید به مشتریان تصمیم‌هایی بگیرید که به احتمال زیاد موفق خواهد شد و فروش بهتری خواهید داشت.

نکاتی برای شناخت بهتر بازار هدف

برای موفقیت در کار حتما به یک بخش عظیم بازاریابی احتیاج ندارید. در ادامه نکاتی را که هر یک از صاحبان کسب‌وکارهای کوچک می‌توانند از آنها برای شناخت بهتر بازار هدف استفاده کنند را ذکر می‌کنیم:

با داشته‌هایتان شروع کنید

اگر در حال حاضر کسب‌وکاری دارید، مشتریان شما چه کسانی هستند؟ اگر مشتریان شما قشر خاصی از مردم هستند احتمال دارد که افراد دیگری هم بتوانند جزو مشتریان شما باشند. برای یافتن ویژگی‌های منحصر به فرد مشتریان هدف خود اطلاعاتی از قبیل سن، مکان، زبان، علایق و… را از مشتریان کنونی خود جمع‌آوری کنید تا با این اطلاعات بتوانید بازار هدف اصلی خود را تعریف کنید.

انجام تحقیقات بازار

اگر تازه کار خود را راه‌اندازی کرده‌اید یا فکر می‌کنید اطلاعاتی که از مشتریان خود دارید کافی نیست می‌توانید موارد زیر را انجام دهید:

 • از مشتریان کنونی خود درمورد آنچه می‌خواهند و انتظاراتی که دارند بازخورد بگیرید. می‌توانید این کار را از طریق شبکه‌های اجتماعی انجام دهید.
 • درمورد اتفاقات جدید و محبوب حوزه‌ای که در آن فعالیت دارید تحقیق کنید.
 • با صاحبان دیگر کسب‌وکارهای حوزه‌ای که در آن فعالیت دارید گفت‌وگو کنید تا بفهمید مشتریان آنها چه کسانی هستند.

انجام یک تحلیل رقابتی درمورد بازار هدف

رقبای شما به احتمال زیاد نمی‌توانند اطلاعات دقیقی از مشتریان خود در اختیار شما قرار دهند، اما شما هنوز هم می‌توانید آنچه آنها انجام می‌دهند را مد نظر قرار دهید. برای مثال اگر شخصی در محله شما کاپ‌کیک می‌فروشد و در کار خود موفق است و شما هم می‌خواهید در همین حوزه فعالیت کنید، باید مشتری‌های آن مغازه را هدف خود در نظر بگیرید و سعی در جذب آنها داشته باشید.

کمک گرفتن از پلتفرم‌های آماده

اگر می‌خواهید به بازار هدف مطلوب خود برسید اما روش‌ها و راه‌های موجود را نمی‌شناسید و استفاده از آنها برای شما دشوار است «پینا» می‌تواند به شما کمک کند. با پینا می‌توانید به جامعه بزرگی از مخاطبان دسترسی پیدا کنید و کسب‌وکار خود را با ارائه پیشنهادهای پرسود تبلیغ کنید و از این راه باعث افزایش فروش و جذب هرچه بیشتر مشتریان جدید به کسب‌وکار خود شوید.